Zakładowy cennik usług Podaj stan licznika

ZASADY RADZENIA SOBIE Z PLUSKWAMI

Nowa taryfa za wodę i ścieki na lata 2018-2021
28 maja 2018
Zapytanie ofertowe ZO_6_2018 Przegląd techniczny budynków administrowanych przez Pelkom
24 września 2018

Ze względu na liczne informacje od mieszkańców dotyczące uciążliwości związanych z występowaniem pluskiew zamieszczamy poniżej najważniejsze informacje rozpoznania i pozbycia się problemu.

Pluskwy najczęściej niespostrzeżenie są przenoszone przez ludzi, najczęściej poprzez nocowanie w zainfekowanych miejscach o których nie mamy pojęcia, uwielbiają miejsca spokojne i ciemne. Często pluskwiaki niepostrzeżenie rozwijają się w naszych domach i gryzą nocą zazwyczaj między 0:00 a 3:00. Często ludzie od początku mylą z  alergią, ugryzieniem komara, ugryzienia pająka.

Najczęstsze przypadki przyniesienia pluskiew:

 • nocleg w hotelach i schroniskach
 • wakacje w egzotycznych krajach (ale nie tylko),
 • nocowanie gości, którzy mają problem z pluskwami,
 • używane meble
 • przechodzenie od sąsiadów pomiędzy mieszkaniami
 • komunikacja miejska,
 • od rodziny, znajomych u których spaliśmy
 • i inne…

Jak zwalczyć pluskwy domowymi sposobami?

Można wyróżnić kilka metod odpluskwiania:

 • Pierwszym, najważniejszym krokiem jest zlokalizowanie pluskiew. Podejrzewając ich obecność należy działać szybko, pluskwy poruszają się sprawnie, więc szybkość działania jest ważna. Wiedząc, że najczęściej występują w okolicach łóżka należy dokładnie sprawdzić to miejsce. Może to być również kanapa. Jeżeli mamy podejrzenia, że przynieśliśmy je na ubraniu, trzeba sprawdzić kosz na pranie i meble, w których trzymamy odzież. Najlepiej sprawdzić wszystkie pomieszczenia gdzie śpią członkowie rodziny. Jeżeli mieszkamy w bloku lub wielorodzinnym domu, należy zawiadomić sąsiadów o zagrożeniu. Jest to dość krępujące, lecz potrzebne by plaga nie rozprzestrzeniła się na sąsiednie mieszkania.
 • Gdy siedliska insektów zostały zlokalizowane, następnym krokiem jest przygotowanie pościeli do prania. Wszystkie elementy powinny zostać oddzielone od siebie i starannie wyczyszczone. Tyczy się to również wszystkich innych rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu gdzie zlokalizowaliśmy pluskwy. Firanki, dziecięce zabawki, odzież, książki, wszystko to musi być sprawdzone.
 • Ważnym elementem jest czyszczenie materaca z zewnątrz gdyż to właśnie tam może znajdować się najwięcej pluskiew. Należy go dokładnie odkurzyć, nie pomijając żadnego miejsca, wszelkie szczeliny i kąciki muszą spotkać się z odkurzaczem. To samo trzeba zrobić z pozostałymi częściami łóżka. Po zakończeniu tej czynności natychmiast wyrzuć zużyty worek odkurzacza i wymień filtr. Oczywiście nie należy zostawiać worka ani filtra nawet na chwilę w domu by pluskwy się nie wydostały.
 • Miejsca gdzie pluskwy zostały wykryte najlepiej pokryć środkiem owadobójczym. Można też użyć gorącej pary, powinna pomóc równie skutecznie.
 • Po skutecznym zwalczani pluskiew należy, co jakiś czas podejmować działania zapobiegające ich powrotowi. Częste czyszczenie mebli, odkurzanie i mycie wszelkich powierzchni zapobiegnie powrotowi owadów

Jest wiele przypadków popularnych działań, które nie przynoszą skutków. Należy do nich remont mieszkania, przeprowadzka czy wymiana mebli. Nie dają pewności zwalczenia pluskiew a wiążą się z dużymi kosztami. Najlepiej jednak zaprosić profesjonalną firmę zewnętrzną i poczekać na efekty.

ZGŁOŚ PROBLEM DO FIRMY PROFESJONALNIE ZAJMUJĄCEJ SIĘ LIKWIDACJA SZKODNIKÓW!

 

 

 

 

 

Zakończyliśmy realizację inwestycji pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracji Pelplin” dofinansowanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Koszt kwalifikowany zadania wyniósł 14 806 402,47 zł, dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w formie pożyczki, wyniosło 2 000 000,00 zł.

W ramach projektu zrealizowano następujące inwestycje:

1. „Modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Pelplinie”

2. „Budowa magistrali wodociągowej w ul. Starogardzkiej w Pelplinie”

3. „Budowa sieci wodociągowej na trasie Gręblin – Wielki Garc – Gmina Pelplin”

4. „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Rajkowy i Ornasowo”

5. „Budowa dwóch zbiorników retencyjnych oraz częściowa rozbiórka budynku wraz z wykonaniem ściany szczytowej budynku w miejscowości Rudno”

6. „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Pelplinie”